Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Konrad Wallenrod rozpoczyna się Przedmową, w której pokrótce przedstawia historię Litwy i jej kontaktów z Zakonem Krzyżackim. Za czasów panowania Olgierda i Witolda Litwa była krajem wielkim i silnym. Z czasem jednak związana politycznie z Polską, pod jej wpływem kulturowym zatraciła swoją własną kulturę i tradycję, przejmując od zachodnich Słowian ich język, religię i obyczaje.

W Przedmowie autor zaznacza także, że dla twórcy najdogodniejszym i najwłaściwszym przedmiotem pisarstwa są czasy historycznie odległe, które nie mają żadnych powiązań ze współczesnością. Tylko wówczas artysta może być w pełni obiektywny i rzetelny, gdy jest wolny od wpływów teraźniejszości, a więc od interesów poszczególnych państw czy sympatii i antypatii czytelników.

Właściwą część utworu rozpoczyna poetycki Wstęp , który jest opisem Niemna jako symbolicznej granicy dwóch politycznie, kulturowo i obyczajowo odrębnych światów – Litwy i Zakonu Krzyżackiego. W poetyckiej formie poeta przedstawia krótko konflikt między narodami i wieszczy Litwie nieodległe śmierć i pożogi, których dozna od wrogich wojsk krzyżackich.

Dzieło Mickiewicza składa się z sześciu części. Pierwsza z nich zatytułowana Obiór opowiada o wyborze Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego. Do Malborka zjeżdżają się komturowie, by wyłonić spośród siebie nowego zwierzchnika. Najbardziej cenionym kandydatem jest Konrad Wallenrod – cudzoziemiec, który podczas walk zyskał sobie ogromną sławę. W tej części utworu zamieszczona jest także krótka charakterystyka bohatera. Jego zaletami są poza odwagą, walecznością i męstwem:
wielkie chrześcijańskie cnoty: ubóstwo, skromność i pogada świata.
Wadą Konrada jest w opinii komturów skłonność do picia alkoholu. Bohater jest z natury samotnikiem, jedynym jego przyjacielem jest stary mnich Halban.

Część drugą rozpoczyna hymn błagalny do Ducha Świętego i Chrystusa o pomoc w wyborze Wielkiego Mistrza Zakonu, po którym obradujący udają się na spoczynek. Arcykomtur podczas nocnego spaceru wkoło jeziora zasięga rady Halbana i innych ważnych braci. W pewnym momencie dochodzi ich głos pustelnicy, która z nieznanych nikomu powodów kazała się zamurować dziesięć lat w stojącej nieopodal zamku wieży:
Tyś Konrad, przebóg! Spełnione wyroki, Ty masz być mistrzem, abyś ich zabijał.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Konrad Wallenrod - streszczenie szczegółowe
2  "Konrad Wallenrod" jako powieść poetycka
3  Znaczenie i przesłanie "Konrada Wallenroda"Komentarze: Konrad Wallenrod - streszczenie „w pigułce”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-11 19:17:02

2 klasa liceum jest cholernie ciężka (szczególnie kiedy do szkoły dojeżdża sie ponad godzinę). Długie lektury zadawane są z dnia na dzień i trudno pogodzić ich czytanie z nauką na liczne sprawdziany, odpowiedzi i przedmioty rozszerzone (szczególnie kiedy do domu wraca się 15-16). Dlatego takie cudowne,szczegółowe streszczenia jak to, są wręcz zbawieniem! Uwielbiam czytać, ale nie mogę zmusić się do przeczytania 3/4 licealnych lektur.


2018-12-09 14:33:17

tak bardzo fajne streszczenie ;) ja jestem jednak za tym, aby czytac lektury, lecz nie zawsze jest to mozliwe, tym bardziej ze nauczyciel zadaje lektury z dnia na dzien


2018-10-21 15:54:47

To streszczenie jest genialne. Przeczytałem tez streszczenie szczegółowe i jestem pod wielkim wrażeniem. Ta strona jest genialna. Ocena od 1 do 10 -> 11 :)


2018-10-15 14:11:29

Również podobało mi sie to streszczenie,a takze inne na tej stronie i uwazam ze jest swietna.Marto różnorodność zakończeń może zależeć od wydania,które przeczytał streszczający a niektóre z nich sie od siebie różnia ;] pozdrawiam :D


2018-09-21 18:27:19

Streszczenie bardzo dobre , lecz zakonczenie jak w kazdym streszczeniu inne. Czasem pisza , ze Konrad daje znak śmierci przez zrzucenie bialej husty , czasem ze gasnie swiatło. Ale to streszzcenie jest najdokładniejsze i mi sie podoba .;-)
Streszczenia książek
Tagi: