Konrad Wallenrod - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pierwsze wersy powieści ukazują powrót do Kowna rycerzy litewskich ze zwycięskiej wyprawy wojennej. Wiozą oni bogate zdobycze, skarby z zamków i cerkwi oraz niemieckich jeńców. Wśród pojmanych rycerzy tylko dwóch zachowuje spokój i nie poddaje się lękowi. Jeden z nich jest „młody i piękny”, drugi „latami schylony”. Okazuje się, że są to rycerze, którzy podczas walk niemiecko-litewskich uciekli z oddziałów niemieckich i przyłączyli się do Litwinów.

W zamku zostają przyjęci przez litewskiego księcia Kiejstuta, który chce się dowiedzieć, z jakiego pochodzą kraju i w jakich zamiarach przybyli na Litwę. Młodszy z rycerzy odpowiada księciu, że nie wie, z jakiego pochodzi rodu, że nie zna swojego prawdziwego nazwiska, gdyż od dziecka przebywał w niemieckiej niewoli. Od tego momentu narracja prowadzona jest w pierwszej osobie, wypowiedź jest formułowana w jego imieniu.

Z wczesnego dzieciństwa pamięta tylko, że jego dom rodzinny znajdował się na Litwie, był z czerwonej cegły, otoczony pagórkami i jodłową puszczą. Przypomina sobie, że któregoś dnia obudził go ze snu straszny krzyk, dym pożaru i wezwanie do walki, gdyż do miasta wtargnęli Niemcy. Jego ojciec wypadł z orężem, wypadł i więcej nie wrócił, a jego samego porwali Niemcy. Do tej pory słyszy rozdzierający krzyk swojej matki. Od tego czasu Walter Alf – takie nazwisko mu nadano – pozostawał w niemieckiej niewoli i pomimo faktu, że wychowywał się wśród Niemców i miał nawet niemieckie nazwisko – zostało w nim poczucie przynależności do narodu litewskiego. Czuł się Litwinem i nienawidził Niemców.

Wychowywany był na dworze krzyżackim przez Winrycha – mistrza zakonu krzyżackiego, który obdarzył młodego Alfa ojcowskim uczuciem, kochał go jak własnego syna. Jednakże zamiast zabaw w pałacach Winrycha wolał młody Walter spędzać czas ze starym litewskim wajdelotą, który wzięty przed laty w niemiecką niewolę, pełnił w wojsku funkcję tłumacza. Stary Litwin zapraszał chłopca do siebie i opowiadał o kraju ojczystym, potęgując w chłopcu uczucie tęsknoty i nostalgii. Przez dźwięk mowy ojczystej śpiewanych pieśni odbywał z dzieckiem wędrówki po Litwie, ukazywał mu piękno litewskiego krajobrazu i podsycał tym samym nienawiść do Niemców. Początkowo nienawiść chłopca znajdowała ujście w niszczeniu materialnych przedmiotów należących do Winrycha, w rozbijaniu zwierciadeł, rysowaniu piaskiem błyszczących powierzchni tarcz czy pluciu na nie. Pamięta Walt jak zrywał kwiaty z brzegów litewskich i ich woń przenosiła go siłą wyobrażeń na rodzinne łąki, ogrody.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 - 


  Dowiedz się więcej
1  Znaczenie i przesłanie "Konrada Wallenroda"
2  Interpretacja motta
3  Rola historii w utworze (kostium historyczny, poetyka maski)Komentarze
artykuł / utwór: Konrad Wallenrod - streszczenie szczegółowe


 • Streszczenie po prostu genialne. Po przeczytaniu książki i poświęceniu paru minut na przeczytanie całej pracy Konrad Wallenrod nie ma dla mnie tajemnic. Wszelkie niejasności i wątpliwości zostały rozwiane dzięki temu streszczeniu. Podziwiam i gratuluje kreatorom. :)
  Flash (razorblade9 {at} wp.pl)

 • Nie no, ta strona wymiata po prostu.! genialna jest:) wszystko dopracowanee na ostatni guzik, a co najważniejsze nie trzeba książki czytaac;) ha;) pozdrawiam i dziękuje;)
  Iza ()

 • streszczenie dobrze sformułowane dobrze docierające do czytającego a jakie będą efekty przeczytania tego streszczenia okaże się w nie dalekiej przyszłości jeżeli będzie pozytywnie na pewno dodam kolejny komentarz... pozdrawiam twórców tej strony...
  Turek_Suwalki (juras250 {at} o2.pl)

 • jejciu! siupel to jest! ja nigdy nie czytam lektur, tylko zawsze wszystciuteńko zrzynam z tej stronećki. jejciu, jak się cieszę, że będę miała co wkuwać na pamięć. pozdro misiole!
  MAŁGOSIA MĘDRALA (suumer)

 • Chodze do liceum i zarazem pracuje , wiec nie mam zbytnio czasu na ksiazki. Owe streszczenia z klp.pl dają mi wiecej informacji niz innym uczniom czytajacym ksiazki. Gratulacje dla Tworców
  Mario (yankess3 {at} o2.pl)

 • Wszedłęm na tę stronę po raz pierwszy i muszę powiedzieć że tak dokładnego streszczenia jeszcze nigdy nie czytałem. Naprawde jestem zadowolony i mam nadzieje że ta strona przyniesie mi jakieś skutki w moich ocenach z polskiego xD
  Maciej (mycorner {at} op.pl)

 • niesamowite streszczenie. niestety, nie czytałam tej lektury, bo nie ma jej w obowiązkowym zakresie, a ja ostatnio wpadłam na pomysł zdawania rozszerzonego polskiego. Więc teraz nadrabiam książki z zakresu dodatkowego. a że czas się powoli kończy, to takie streszczenie jest w sam raz! :)
  Ania ()

 • Jest mi w sumie głupio bo nie przeczytałem tej ksiązki a ogólną znajomość lektury potrzebuje na jutro. Po streszczeniu żałuje ze nie przeczytałem co mam zamiar zrobic w najblizszym czasie bo po przeczytaniu treści na prawde jest warto!
  Jakub ()

 • Dziękuje bogu za cud internetu:D strona po prostu genialna lepszej na oczy nie widziałam. O wiele łatwiej jest czytać książkę osobie która najpierw zapoznała się z tak dobrym streszczeniem. Wszystko staje sie nagle łatwe i zrozumiałe!
  Kici ()

 • Dziękuje bogu za cud internetu:D strona po prostu genialna lepszej na oczy nie widziałam. O wiele łatwiej jest czytać książkę osobie która najpierw zapoznała się z tak dobrym streszczeniem. Wszystko staje sie nagle łatwe i zrozumiałe!
  Kici ()

 • Streszczenie jest OK. tylko jak lekture przeczytalam i to streszczenie to wszytsko mi sie pomieszalo...ale ogolnie streszczenie ok, a tresc lektury do bani!!
  taxi ()

 • Ta strona jest naprawde fenomenalna. Jak większości, nie mam czasu i ochoty na czytanie lektur, dlatego zawsze czytam streszczenia z tej stronki. Wielkie dzięki dla jej twórców !
  Malarate ()

 • Wydaje mi się, że jest to bardzo przystępnie napisane. Książki nie przeczytałam więc oceniać nie mogę ale dzięki streszczeniu wiem o co chodzi i mogę napisać to co chciałam napisać jeśli mi się to uda to z góry dzięki tym kto to pisali:))):Pozdro:)!!
  Ktoś ()

 • Strona najlepsza pod słońcem, zawsze z niej korzystam i to daje korzystne efekty :). nie mam czasu żeby czytac książki, ale streszczenia na klp.pl są naprawdę świetne. Wielkie dzięki i gratulacje dla twórców !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!
  tadeusz :) ()

 • streszczenie jest bardzo szczegółowe i to mi sie podoba poniewaz w książkach takiego streszczenia nie znajde a jest mi ono potrzebne by lepiej zrozumiec książkę po przeczytaniu
  ania (marek.wudyka {at} neostrada.pl)


Tagi: