Konrad Wallenrod - streszczenie „w pigułce” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wajdelota kończy swoją opowieść nakazem spełnienia złożonej przysięgi, w przeciwnym bowiem razie poświęcenie bohatera pieśni i jego żony będzie pozbawione sensu. Słuchacze domagają się od śpiewaka dalszego ciągu opowieści, ale zamiast tego wzburzony występem wajdeloty Konrad śpiewa zebranym balladę Alpuhara opowiadającą o podstępnym czynie wodza Maurów – Almanzora, który pod pretekstem pokojowych zamiarów zyskał ufność hiszpańskich rycerzy, a następnie zemścił się na nieprzyjaciołach, zarażając ich dżumą.
Goście zdziwieni gniewną reakcją Konrada wzburzenie mistrza tłumaczą obecnością wajdeloty (według ich przypuszczeń był to przebrany Halban) oraz ilością wypitego przezeń alkoholu.

Część V nosi tytuł Wojna. Ponieważ Witold po uczcie zerwał układ z Zakonem Krzyżackim, a rycerstwo coraz natarczywiej domagało się wojny z Litwą, Konrad jest zmuszony do rozpoczęcia walk niemiecko-litewskich. Nieumiejętne prowadzenie wojny przez Wallenroda jest przyczyną klęski Zakonu. Dwunastu rycerzy krzyżackich zbiera się w lochach zamku i wydaje wyrok śmierci na mistrza. Rozumieją oni celowość wojennych działań Konrada, a dodatkowo dowiadują się, że przywłaszczył sobie nazwisko zamordowanego w Palestynie hrabiego Wallenroda. Oskarżają go o
fałsz, zabójstwo, herezją, zdradę.


Część VI zatytułowana jest Pożegnanie] i rozpoczyna się od rozmowy Pustelnicy z Konradem, w której ujawnia się prawdziwa tożsamość małżonków: Konrad Wallenrod to Walter Alf, a Pustelnicą jest jego żona, Aldona. Konrad informuje ukochaną o dopełnieniu przyrzeczenia. Prosi ją, by opuściła wieżę i wróciła z nim na Litwę. Aldona, związana przysięgą przed Bogiem, odmawia. Alf, świadomy zbliżającej się śmierci, żegna się z żoną i umawia się z nią, że przed samą śmiercią da jej z okna znak. Halban obiecuje Konradowi, że po jego śmierci będzie w swoich pieśniach głosił jego bohaterskie czyny. By nie zginąć z rąk Krzyżaków, Konrad wypija truciznę. Zrzucona z okna lampa powiadamia Aldonę o śmierci męża. Niemal równocześnie umiera również ona sama.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Konrad Wallenrod - streszczenie szczegółowe
2  Adam Mickiewicz - biografia
3  Pieśń Halbana jako pieśń gminna. Jej rola w "Konradzie Wallenrodzie"



Komentarze: Konrad Wallenrod - streszczenie „w pigułce”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 



2018-09-15 18:23:59

Wczoraj przeczytałem to streszczenie i się go nauczyłem tak z grubsza a dziś akurat z tej lektury miałem klasówkę i uwaga : Dostałem 5 :) Opracowanie jest na 5 :) Dzięki za pomoc :)


2018-08-27 14:34:10

tak bardzo fajne streszczenie ;) ja jestem jednak za tym, aby czytac lektury, lecz nie zawsze jest to mozliwe, tym bardziej ze nauczyciel zadaje lektury z dnia na dzien


2018-08-20 17:30:14

2 klasa liceum jest cholernie ciężka (szczególnie kiedy do szkoły dojeżdża sie ponad godzinę). Długie lektury zadawane są z dnia na dzień i trudno pogodzić ich czytanie z nauką na liczne sprawdziany, odpowiedzi i przedmioty rozszerzone (szczególnie kiedy do domu wraca się 15-16). Dlatego takie cudowne,szczegółowe streszczenia jak to, są wręcz zbawieniem! Uwielbiam czytać, ale nie mogę zmusić się do przeczytania 3/4 licealnych lektur.


2009-05-07 23:00:32

Również podobało mi sie to streszczenie,a takze inne na tej stronie i uwazam ze jest swietna.Marto różnorodność zakończeń może zależeć od wydania,które przeczytał streszczający a niektóre z nich sie od siebie różnia ;] pozdrawiam :D


2009-01-13 13:34:39

Streszczenie bardzo dobre , lecz zakonczenie jak w kazdym streszczeniu inne. Czasem pisza , ze Konrad daje znak śmierci przez zrzucenie bialej husty , czasem ze gasnie swiatło. Ale to streszzcenie jest najdokładniejsze i mi sie podoba .;-)




Streszczenia książek
Tagi: