Bohaterowie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Halban jest symbolem poezji ludowej podtrzymującej pamięć narodową. Jako swego rodzaju przewodnik duchowy Konrada, jest on w pewnej mierze odpowiedzialny za wypadki opisane w utworze.

Książe Witold - litewski książę, który przybył do Konrada Wallenroda, by prosić Wielkiego Mistrza o militarne wsparcie przeciwko Litwinom. Początkowo ukazywany jest jako zdrajca narodowy, ale pod wpływem pieśni wajdeloty zrywa układ z Zakonem i wraca na Litwę, by walczyć z Krzyżakami.

Książę Kiejstut - książę kowieński, ojciec Aldony, późniejszy teść Konrada.

Winrych von Kniprode mistrz zakonu krzyżackiego, na jego dworze wychowywał się Konrad. Winrych obdarzył go ojcowskim uczuciem, jednak pieśni Halbana wyzwoliły w chłopcu tak wielką nienawiść do całego Zakonu, że chłopiec nie tylko nie odwzajemniał uczuć Winrycha, ale nawet starał się (w miarę swoich ówczesnych możliwości) mścić się na opiekunie.

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Konrad Wallenrod - streszczenie „w pigułce”
2  Geneza utworu
3  Rekonstrukcja losów Konrada WallenrodaKomentarze
artykuł / utwór: Bohaterowie


  • Jutro zdaje mature wiec zalezy mi na dobrym i krotkim przyblizeniu mi postacie Konrada.Opracowanie jest na wysokim poziomie zawiera istotne informacje które łatwo sie przyswajaja. Jest czytelne i dla każdego zrozumiałe. Lekkie w czytaniu szybko sie zapamietuje. Doskonale mozna odczuc bohatera. ;)
    Martyna (Martyna5555 {at} op.pl)

Tagi: