Konrad Wallenrod - streszczenie „w pigułce”
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Halban interpretuje usłyszane proroctwo pustelnicy jako przejaw działania niebios, jako wskazówkę Bożą, by Mistrzem Zakonu wybrać Konrada Wallenroda. Rycerze zgadzają się i pełni radości i tryumfu z dokonanego wyboru odchodzą. Halban cicho śpiewa pieśń o miłości pustelnicy – Litwinki do cudzoziemca.

Część III. Konrad, od roku Wielki Mistrz Zakonu, odwleka decyzję o rozpoczęciu walk z Litwą, mimo nalegań poddanych i sprzyjających warunków politycznych. Zamiast tego wprowadza w życie zakonników rygory, nakazuje pokutę i umiłowanie cnoty pokoju.

W tej części przedstawiona jest tęskna pieśń pustelnicy, w której kobieta opowiada o własnym losie, miłości do rycerza i cierpieniach z tym związanych.

Następnie czytelnik jest świadkiem nocnej rozmowy kochanków - Konrada z Pustelnicą (Głos z wieży). Kochankowie mówią o trudach wzajemnej miłości, pustelniczym życiu kochanki, które wybrała, gdyż nie mogła znieść rozłąki z nim, a owa ziemska miłość zakazywała jej wstąpienia do zakonu. W dialogu jest także mowa o dokonanym przed laty wyborze Konrada, w którym przedłożył on dobro ojczyzny nad osobiste szczęście u boku ukochanej. Mistrz wyznaje, że spotkania z kochanką są przyczyną odwlekania rozpoczęcia walk z Litwą.

Część IV zatytułowana jest Uczta . Z okazji święta patrona Zakonu na ucztę u Konrada przybywają liczni goście. Jest między nimi litewski książę – Witold, który chce prosić mistrza krzyżackiego o wsparcie w walce z Litwinami. Wśród gości znajdują się także wędrowni śpiewacy, ale ich utwory nie znajdują aprobaty znudzonego Konrada. Wówczas ze swoją pieśnią występuje litewski wajdelota. Wspomina ojczyznę, a także wypomina grzechy zdrajcom narodowym, na które to słowa książę Witold reaguje oburzeniem, które następnie zamienia się w szloch. Krzyżaccy goście protestują przeciwko kontynuowaniu pieśni przez starca, ale wyraźnie wzruszony Konrad, prosi wajdelotę o pieśń.

Dalszy ciąg występu pieśniarza nosi tytuł Powieść wajdeloty. Opowiada ona dzieje młodego Litwina – Waltera Alfa, który został jako dziecko porwany przez Krzyżaków, a następnie wychowywany na dworze mistrza krzyżackiego Winrycha. Chłopiec nie zatracił tożsamości narodowej dzięki przyjaźni ze starym litewskim śpiewakiem, który swoimi pieśniami o Litwie rozpalał w Walterze uczucia patriotyczne i pragnienie zemsty za krzywdy osobiste i narodowe. Starzec nakazał swojemu podopiecznemu uczyć się od Niemców sztuki wojennej. Podczas udziału w pierwszej bitwie z Litwą młodzieniec uciekł wraz z pieśniarzem do wojsk litewskich. Jako jeńcy trafili na dwór kowieńskiego księcia Kiejstuta. Tam Walter poznał córkę księcia – Aldonę. Młodzi pokochali się i pobrali, jednak ich szczęście nie trwało długo. Klęski ponoszone przez litewskie wojska w starciach z Krzyżakami oraz świadomość potęgi wroga, spowodowały, że Walter postanowił porzucić szczęście rodzinne na rzecz podstępnej walki w obronie ojczyzny.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Miłość w „Konradzie Wallenrodzie”
2  Interpretacja motta
3  Rekonstrukcja losów Konrada WallenrodaKomentarze
artykuł / utwór: Konrad Wallenrod - streszczenie „w pigułce”


 • 2 klasa liceum jest cholernie ciężka (szczególnie kiedy do szkoły dojeżdża sie ponad godzinę). Długie lektury zadawane są z dnia na dzień i trudno pogodzić ich czytanie z nauką na liczne sprawdziany, odpowiedzi i przedmioty rozszerzone (szczególnie kiedy do domu wraca się 15-16). Dlatego takie cudowne,szczegółowe streszczenia jak to, są wręcz zbawieniem! Uwielbiam czytać, ale nie mogę zmusić się do przeczytania 3/4 licealnych lektur.
  Hiob ()

 • tak bardzo fajne streszczenie ;) ja jestem jednak za tym, aby czytac lektury, lecz nie zawsze jest to mozliwe, tym bardziej ze nauczyciel zadaje lektury z dnia na dzien
  rudy (k94 {at} op.pl)

 • Wczoraj przeczytałem to streszczenie i się go nauczyłem tak z grubsza a dziś akurat z tej lektury miałem klasówkę i uwaga : Dostałem 5 :) Opracowanie jest na 5 :) Dzięki za pomoc :)
  Bartek (gangster.polska {at} interia.pl)

 • Również podobało mi sie to streszczenie,a takze inne na tej stronie i uwazam ze jest swietna.Marto różnorodność zakończeń może zależeć od wydania,które przeczytał streszczający a niektóre z nich sie od siebie różnia ;] pozdrawiam :D
  Dawid ()

 • Streszczenie bardzo dobre , lecz zakonczenie jak w kazdym streszczeniu inne. Czasem pisza , ze Konrad daje znak śmierci przez zrzucenie bialej husty , czasem ze gasnie swiatło. Ale to streszzcenie jest najdokładniejsze i mi sie podoba .;-)
  MARTA (martusia1618 {at} op.pl)

 • To streszczenie jest genialne. Przeczytałem tez streszczenie szczegółowe i jestem pod wielkim wrażeniem. Ta strona jest genialna. Ocena od 1 do 10 -> 11 :)
  Kamil ()


Tagi: