Konrad Wallenrod - streszczenie szczegółowe
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Następująca dalej część utworu nosi tytuł Pieśń wajdeloty i stanowi jakby wstęp do zamieszczonej następnie Powieści wajdeloty.

Pieśń wajdeloty rozpoczyna się od opisu wyobrażeń gminnych, wedle których zjawienie się „morowej dziewicy” poprzedza nadejście zarazy. Gdy dziewczyna skinie swą zakrwawioną chustką, wszystko uśmierca, zamienia w ruinę i groby. Jednak wajdelota twierdzi, że gorszą od zarazy jest niebezpieczeństwo czyhające na Litwę ze strony Zakonu Krzyżackiego. Niszczy on nie tylko wioski i poszczególne miasta czy grody – wedle wajdeloty uśmierca całe narody.

W piątej strofie i w następnych opowiadający rozważa rolę i znaczenie pieśni. Jest ona „arką przymierza”, która łączy pokolenia i spaja historyczne dzieje. Stanowi wyraz myśli, uczuć i trosk każdego narodu, jej siła i moc są niezwykłe. To pieśń stoi „na straży narodowego pamiątek kościoła”, to w pieśni przechowywane są najważniejsze dla każdego narodu wartości, jest ona świadectwem tożsamości narodowej każdej społeczności.
Pieśń przechowuje tradycję i pamięć. Jest niezniszczalna w przeciwieństwie do wszystkich innych przechowujących pamięć narodową dziedzin dorobku kulturalnego, jak obrazy, które ulec mogą spaleniu czy skarby, które ktoś może ukraść.

Wajdelota chciałby sprawić, by poezja poruszyła serca słuchaczy, by pod wpływem ojczystej pieśni

Uczuli w sercach dawne serca bicie,
Uczuli w sobie dawną wielkość duszy
I chwilę jedną tak górnie przeżyli,
Jak ich przodkowie niegdyś całe życie.


W ostatniej zwrotce pieśni mówi jednak, że nie tylko dawne czasy mogą się pochwalić bohaterskimi czynami, że oto i współcześnie żyje wielki bohater litewski, o którym właśnie będzie opowiadała jego pieśń.

Słuchacze umilkli bardzo zaciekawieni, więc wajdelota zaczyna śpiewać pieśń, która jest jednak inna niż przedstawiony powyżej patetyczny hymn i bardziej niż pieśń przypomina opowieść, gawędę (I z hymnu stąpił do prostej powieści.). Dlatego Mickiewicz nadaje jej tytuł Powieści Wajdeloty.

Powieść Wajdeloty rozpoczyna się od słynnych słów pytania:
Skąd Litwini wracali? – Z nocnej wracali wycieczki.


Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 - 


  Dowiedz się więcej
1  Artyzm „Konrada Wallenroda”
2  Pieśń Halbana jako pieśń gminna. Jej rola w "Konradzie Wallenrodzie"
3  Konrad Wallenrod - streszczenie „w pigułce”Komentarze
artykuł / utwór: Konrad Wallenrod - streszczenie szczegółowe


 • witam :) mam małą prośbę, bo mam tą lekture w pracy maturalnej (przedstaw problem winy i kary w literaturze .....) i prosiłbym zeby ktoś łaskawy napisał mi co jest najważniejsze z tej lektury i jakich pytan mógł bym sie spodziewac :) jesli jest ktos w stanie odpowiedziec bede wdzieczny :)
  Damian (damian99339 {at} wp.pl)

 • Swietne streszczenie, nie czytalam lektury a jutro jż omawiam i muszę powiedzieć ze po przeczytaniu streszczenia czuje sie tak jakbym przeczytala lekturę:) Wielkie dzięki:)
  Natalia (natalia6204 {at} vp.pl)

 • Przeczytałam książkę, ale zdecydowałam, że zapoznam się jeszcze ze streszczeniem. Nie żałuję! Streszczenie jest rewelacyjne, rozwiało wszelkie wątpliwości, które pojawiły się w trakcie czytania lektury. Dziękuję!
  Dorota ()

 • mam nadzieje, ze to i jeszcze jedno streszczenie wystarczy mi na obrone mojej prezentacji maturalnej (ktorej jeszcze de facto nie mam) na wtorek ;) pzdr.
  agaaa ()

 • Świetne streszczenie i super strona, bardzo pomocne przy przygotowaniach do matury z polskiego :) Mogę bez problemy poprzypominać sobie, o co chodziło w lekturach.
  Miś_polarny (nie_mam_konta_e-mail {at} o2.pl)

 • Jestem przekonany, iż jest to świetne opisanie lektury. Mam nadzieję, że dzięki niemu (streszczeniu) otrzymam niezłą ocenę ze sprawdzenia znajomości. Podziękowania dla twórców.
  Daiusz Ka... ((bla bla))

 • Książki nie czytałam, lecz po przeczytaniu streszczenia, które jest świetne, stwierdzam, że jest ona super. Bardzo, bardzo mi się spodobała, choć twórczości Mickiewicza nie lubię.
  morfina ()

 • Streszczenie naprawdę bardzo, bardzo dobre, fajnie przemyślane, super dobrane cytaty - no i sam język oczywiście świetny. Przyznam, że nie lubię do końca twórczości Mickiewicza, nie dlatego żeby nie chciało mi się go czytać, ale po prostu - nie przypadł mi do gustu. A dzięki takiemu streszczeniu mogę wreszcie spojrzeć pozytywniej na coś czego ani za bardzo nie lubię, ani do końca nie rozumiem, ani w co nie chciałabym się nawet trochę zagłębiać. Ogólnie również - cała strona jest naprawdę wspaniała - jest niesamowitą pomocą w chwilach desperacji gdy nie ma czasu na wnikanie w to 'co poeta miał na myśli' oraz otworzenia drzwiczek wyobraźni, aby lepiej 'strawić' niektóre lektury.
  wdzięczność ()

 • uwazam ze jest swietne. ale tak poza tym kazdy dzial literatury jest swietnie opisany kazda lektura dobrze streszczona , perfekcyjnie. jest napisane to co zauwaza moia profesorka z polskiego super ;)
  magi (magda.kucia {at} onet.eu)


Tagi: