Konrad Wallenrod - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Konrad jako gospodarz daje sygnał do rozpoczęcia ucztowania słowami „Cieszmy się w Panu”, które jak można się dowiedzieć z zamieszczonych na końcu utworu objaśnień autorskich, były w owym czasie hasłem uczt zakonnych. Początkowo główny bohater wykazuje znudzenie, z pogardą przysłuchuje się prowadzonym przy stołach rozmowom. Gdy zalega cisza, wspomina zwyczaje towarzyszące ucztom za czasów jego młodości – wymienia pieśń jako nieodłączną część każdej uczty. Wobec tego różni śpiewacy i bardowie próbują zainteresować mistrza swoimi pieśniami. Jedni w wychwalają męstwo i pobożność Konrada, tematyka innych pieśni to romanse pasterzy i rycerstwa. Jednak mistrz przepędza trubadurów żądając pieśni

dzikiej i twardej, jak hałas rogów i oręża szczęki
I tak ponura jak klasztorne ściany,
I tak ognista jak samotnik pijany.


Pragnie, by pieśń barda była odpowiednia do prowadzonego przez zakonnika-rycerza życia, by odzwierciedlała rzeczywiste dla niego niepokoje, udręki, a także świętości. Zadanie postawione przez Konrada postanawia spełnić wajdelota -

Sędziwy starzec, który od podwojów,
Między giermkami i paziami siedział,
Prusak czy Litwin jak widać ze strojów.,


który dawniej śpiewał pieśni Prusakom i Litwinom. Wspomina on swój ciężki los, wytyka grzechy zdrajców ojczyzny, opisuje uczucie obcości i samotności przede wszystkim tęsknoty za Litwą, które towarzyszą mu od lat na niemieckiej ziemi. Gdy oskarża zdrajców narodowych, wszyscy goście obserwują nerwowe zachowanie księcia Witolda, którego początkowy gniew po chwili zamienia się w płacz. To, co pozostało wajdelocie najcenniejszego to pamięć o kraju i dawnych czasach – „ubogie skarbów pamiątki”, dlatego prosi on zebranych gości, by zechcieli wysłuchać jego opowieści. Niemcy jednak protestują, by dopuszczać do biesiady żebraków, których pieśni i tak są zazwyczaj niezrozumiałe, wyszydzają starca. Konrad zwraca uwagę gości, że pieśń starego wajdeloty ma taką samą wartość jak składane w hołdzie podarunki od wielkich możnych i książąt, dlatego nie powinni odmawiać starcowi złożenia w hołdzie Zakonowi przysłowiowego „wdowiego grosza”, zwłaszcza, że gośćmi na uczcie jest przecież książę litewski, a wobec tego pieśń o rodzinnych stronach, będzie mu na pewno miłą.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 - 


  Dowiedz się więcej
1  Miłość w „Konradzie Wallenrodzie”
2  Rola historii w utworze (kostium historyczny, poetyka maski)
3  Geneza utworuKomentarze
artykuł / utwór: Konrad Wallenrod - streszczenie szczegółowe


 • Streszczenie po prostu genialne. Po przeczytaniu książki i poświęceniu paru minut na przeczytanie całej pracy Konrad Wallenrod nie ma dla mnie tajemnic. Wszelkie niejasności i wątpliwości zostały rozwiane dzięki temu streszczeniu. Podziwiam i gratuluje kreatorom. :)
  Flash (razorblade9 {at} wp.pl)

 • Nie no, ta strona wymiata po prostu.! genialna jest:) wszystko dopracowanee na ostatni guzik, a co najważniejsze nie trzeba książki czytaac;) ha;) pozdrawiam i dziękuje;)
  Iza ()

 • streszczenie dobrze sformułowane dobrze docierające do czytającego a jakie będą efekty przeczytania tego streszczenia okaże się w nie dalekiej przyszłości jeżeli będzie pozytywnie na pewno dodam kolejny komentarz... pozdrawiam twórców tej strony...
  Turek_Suwalki (juras250 {at} o2.pl)

 • jejciu! siupel to jest! ja nigdy nie czytam lektur, tylko zawsze wszystciuteńko zrzynam z tej stronećki. jejciu, jak się cieszę, że będę miała co wkuwać na pamięć. pozdro misiole!
  MAŁGOSIA MĘDRALA (suumer)

 • Chodze do liceum i zarazem pracuje , wiec nie mam zbytnio czasu na ksiazki. Owe streszczenia z klp.pl dają mi wiecej informacji niz innym uczniom czytajacym ksiazki. Gratulacje dla Tworców
  Mario (yankess3 {at} o2.pl)

 • Wszedłęm na tę stronę po raz pierwszy i muszę powiedzieć że tak dokładnego streszczenia jeszcze nigdy nie czytałem. Naprawde jestem zadowolony i mam nadzieje że ta strona przyniesie mi jakieś skutki w moich ocenach z polskiego xD
  Maciej (mycorner {at} op.pl)

 • niesamowite streszczenie. niestety, nie czytałam tej lektury, bo nie ma jej w obowiązkowym zakresie, a ja ostatnio wpadłam na pomysł zdawania rozszerzonego polskiego. Więc teraz nadrabiam książki z zakresu dodatkowego. a że czas się powoli kończy, to takie streszczenie jest w sam raz! :)
  Ania ()

 • Jest mi w sumie głupio bo nie przeczytałem tej ksiązki a ogólną znajomość lektury potrzebuje na jutro. Po streszczeniu żałuje ze nie przeczytałem co mam zamiar zrobic w najblizszym czasie bo po przeczytaniu treści na prawde jest warto!
  Jakub ()

 • Dziękuje bogu za cud internetu:D strona po prostu genialna lepszej na oczy nie widziałam. O wiele łatwiej jest czytać książkę osobie która najpierw zapoznała się z tak dobrym streszczeniem. Wszystko staje sie nagle łatwe i zrozumiałe!
  Kici ()

 • Dziękuje bogu za cud internetu:D strona po prostu genialna lepszej na oczy nie widziałam. O wiele łatwiej jest czytać książkę osobie która najpierw zapoznała się z tak dobrym streszczeniem. Wszystko staje sie nagle łatwe i zrozumiałe!
  Kici ()

 • Streszczenie jest OK. tylko jak lekture przeczytalam i to streszczenie to wszytsko mi sie pomieszalo...ale ogolnie streszczenie ok, a tresc lektury do bani!!
  taxi ()

 • Ta strona jest naprawde fenomenalna. Jak większości, nie mam czasu i ochoty na czytanie lektur, dlatego zawsze czytam streszczenia z tej stronki. Wielkie dzięki dla jej twórców !
  Malarate ()

 • Wydaje mi się, że jest to bardzo przystępnie napisane. Książki nie przeczytałam więc oceniać nie mogę ale dzięki streszczeniu wiem o co chodzi i mogę napisać to co chciałam napisać jeśli mi się to uda to z góry dzięki tym kto to pisali:))):Pozdro:)!!
  Ktoś ()

 • Strona najlepsza pod słońcem, zawsze z niej korzystam i to daje korzystne efekty :). nie mam czasu żeby czytac książki, ale streszczenia na klp.pl są naprawdę świetne. Wielkie dzięki i gratulacje dla twórców !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!
  tadeusz :) ()

 • streszczenie jest bardzo szczegółowe i to mi sie podoba poniewaz w książkach takiego streszczenia nie znajde a jest mi ono potrzebne by lepiej zrozumiec książkę po przeczytaniu
  ania (marek.wudyka {at} neostrada.pl)


Tagi: