Konrad Wallenrod - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Aldona jednak smutnie odpowiada, że błagania męża nie mogą już być przez nią wysłuchane, że teraz jest już na to zbyt późno, gdyż musiałaby złamać daną Bogu przysięgę, że nigdy nie opuści murów wieży. Obawia się także, że lata zmieniły tak ją samą, jak i ukochanego i obrazy, które mają w wyobrażeniach, mogą zupełnie nie pasować do rzeczywistości, a to stanie się przyczyną ogromnych rozczarowań. Chce, by obraz człowieka, którego kochała, pozostał na zawsze w jej pamięci takim, jakim był, gdy się poznali. Obraz kochanka przyrównuje do wiecznego piękna zatopionego w bursztynie motyla. Twierdzi, że złączą się znowu w szczęściu i w miłości, ale to złączenie nastąpi po śmierci – „nie na ziemi”.

Błądzący bez celu nad brzegiem jeziora Konrad-Alf słyszy głos powtarzający „biada, biada, biada”. Po chwili rozumie już znaczenie tych słów i świadomy czekającej go kary śmierci, wraca pod wieżę ukochanej, by się z nią pożegnać. Umawia się z małżonką, że da jej znak w postaci zrzucenia z okna gałązki i zgaszenia lampki w chwili, gdy będzie musiał umrzeć. Spotyka się także z Halbanem i prosi go, by po jego zgonie zrzucił z okna chustkę i tym samym przekazał pustelnicy wiadomość o jego śmierci. W tym momencie dochodzą ich odgłosy zbliżających się rycerzy. Słysząc je Konrad wypija truciznę i zachęca do tego samego starca. Ale Halban nie decyduje się na popełnienie samobójstwa. Chce po śmierci Alfa rozsławić w pieśni jego bohaterskie czyny, przekazać światu pamięć o nim.

Do sali wchodzą rycerze i oskarżając Konrada o zdradę, każą mu przygotować się na własną śmierć. Słaniając się, Alf zrywa z siebie płaszcz wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego i depcząc go mówi rycerzom, że jest gotowy umrzeć, że jak

Samson jednym wstrząśnieniem kolumny
Zburzyć mach cały, i runąć pod gmachem.


Samson to bohater biblijny, który walczył z Filistynami. Gdy ukochana zdradziła wrogowi, że źródłem nadzwyczajnej siły Samsona są jego włosy, Filistynowie podstępnie obcięli mu je i uwięzili bohatera. Ten jednak odzyskał dawną siłę i zgładził nieprzyjaciół, burząc gmach, w którym się wszyscy znajdowali, sam jednak zginął także pod gruzami owego gmachu. Konrad upada i umiera.

Zrzucona przed śmiertelnym upadkiem lampa, jest znakiem dla Aldony, że jej mąż zmarł. Niemal w tej samej chwili słychać krzyk nagły, mocny, przeciągły, urwany, krzyk oznaczający śmierć pustelnicy – Aldony.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 - 


  Dowiedz się więcej
1  Konrad Wallenrod jako bohater bajroniczny
2  Bohaterowie
3  Artyzm „Konrada Wallenroda”Komentarze
artykuł / utwór: Konrad Wallenrod - streszczenie szczegółowe


 • Streszczenie po prostu genialne. Po przeczytaniu książki i poświęceniu paru minut na przeczytanie całej pracy Konrad Wallenrod nie ma dla mnie tajemnic. Wszelkie niejasności i wątpliwości zostały rozwiane dzięki temu streszczeniu. Podziwiam i gratuluje kreatorom. :)
  Flash (razorblade9 {at} wp.pl)

 • Nie no, ta strona wymiata po prostu.! genialna jest:) wszystko dopracowanee na ostatni guzik, a co najważniejsze nie trzeba książki czytaac;) ha;) pozdrawiam i dziękuje;)
  Iza ()

 • streszczenie dobrze sformułowane dobrze docierające do czytającego a jakie będą efekty przeczytania tego streszczenia okaże się w nie dalekiej przyszłości jeżeli będzie pozytywnie na pewno dodam kolejny komentarz... pozdrawiam twórców tej strony...
  Turek_Suwalki (juras250 {at} o2.pl)

 • jejciu! siupel to jest! ja nigdy nie czytam lektur, tylko zawsze wszystciuteńko zrzynam z tej stronećki. jejciu, jak się cieszę, że będę miała co wkuwać na pamięć. pozdro misiole!
  MAŁGOSIA MĘDRALA (suumer)

 • Chodze do liceum i zarazem pracuje , wiec nie mam zbytnio czasu na ksiazki. Owe streszczenia z klp.pl dają mi wiecej informacji niz innym uczniom czytajacym ksiazki. Gratulacje dla Tworców
  Mario (yankess3 {at} o2.pl)

 • Wszedłęm na tę stronę po raz pierwszy i muszę powiedzieć że tak dokładnego streszczenia jeszcze nigdy nie czytałem. Naprawde jestem zadowolony i mam nadzieje że ta strona przyniesie mi jakieś skutki w moich ocenach z polskiego xD
  Maciej (mycorner {at} op.pl)

 • niesamowite streszczenie. niestety, nie czytałam tej lektury, bo nie ma jej w obowiązkowym zakresie, a ja ostatnio wpadłam na pomysł zdawania rozszerzonego polskiego. Więc teraz nadrabiam książki z zakresu dodatkowego. a że czas się powoli kończy, to takie streszczenie jest w sam raz! :)
  Ania ()

 • Jest mi w sumie głupio bo nie przeczytałem tej ksiązki a ogólną znajomość lektury potrzebuje na jutro. Po streszczeniu żałuje ze nie przeczytałem co mam zamiar zrobic w najblizszym czasie bo po przeczytaniu treści na prawde jest warto!
  Jakub ()

 • Dziękuje bogu za cud internetu:D strona po prostu genialna lepszej na oczy nie widziałam. O wiele łatwiej jest czytać książkę osobie która najpierw zapoznała się z tak dobrym streszczeniem. Wszystko staje sie nagle łatwe i zrozumiałe!
  Kici ()

 • Dziękuje bogu za cud internetu:D strona po prostu genialna lepszej na oczy nie widziałam. O wiele łatwiej jest czytać książkę osobie która najpierw zapoznała się z tak dobrym streszczeniem. Wszystko staje sie nagle łatwe i zrozumiałe!
  Kici ()

 • Streszczenie jest OK. tylko jak lekture przeczytalam i to streszczenie to wszytsko mi sie pomieszalo...ale ogolnie streszczenie ok, a tresc lektury do bani!!
  taxi ()

 • Ta strona jest naprawde fenomenalna. Jak większości, nie mam czasu i ochoty na czytanie lektur, dlatego zawsze czytam streszczenia z tej stronki. Wielkie dzięki dla jej twórców !
  Malarate ()

 • Wydaje mi się, że jest to bardzo przystępnie napisane. Książki nie przeczytałam więc oceniać nie mogę ale dzięki streszczeniu wiem o co chodzi i mogę napisać to co chciałam napisać jeśli mi się to uda to z góry dzięki tym kto to pisali:))):Pozdro:)!!
  Ktoś ()

 • Strona najlepsza pod słońcem, zawsze z niej korzystam i to daje korzystne efekty :). nie mam czasu żeby czytac książki, ale streszczenia na klp.pl są naprawdę świetne. Wielkie dzięki i gratulacje dla twórców !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!
  tadeusz :) ()

 • streszczenie jest bardzo szczegółowe i to mi sie podoba poniewaz w książkach takiego streszczenia nie znajde a jest mi ono potrzebne by lepiej zrozumiec książkę po przeczytaniu
  ania (marek.wudyka {at} neostrada.pl)


Tagi: